Rapport Kvartal 2, 2026
Andra kvartalet av 2026 är nu redan passerat och vi har kommit en bra bit in på sommaren. Här nedan vill vi delge er några viktiga nyckeltal, samt lite annan viktig information avseende granskningen av föreningens räkenskaper.
Omsättningen under perioden landade på 1.362.115 kronor. Det är betydligt mer än vad vi hade budgeterat. Det är framförallt omsättningen under det andra kvartalet som har överraskat positivt. Försäljningen var särskilt stark i april och maj.
De ackumulerade föreningsomkostnaderna har varit betydligt lägre än budgeterat. De fasta externa kostnaderna var däremot något högre än budgeterat. Det är framför allt energi och elkostnaderna, som utmärker sig negativt.
De totala lönekostnaderna ligger i linje med vår nya prognos.
Vi är mycket nöjda så här långt, då vi kan konstatera att vi har ett ackumulerat positivt resultat på 61.842 kronor. Detta trots att vi har tagit en stor engångskostnad på 85.754 kronor, avseende löneskatter för december 2025.
Kassan har under andra kvartalet stärkts med ca 35.000 kronor.
Uppdaterad information avseende motionen
Granskningen av föreningens räkenskaper för verksamhetsåret 2025 har visat sig vara betydligt mer omfattande och tidskrävande än vad som ursprungligen bedömdes. Vår målsättning var att slutföra granskningen innan semesterperioden, men det kommer tyvärr inte att vara möjligt. Anledningen är att vi, av flera skäl, har behövt utvidga granskningen till att även omfatta delar av räkenskaperna för 2024 och 2023. Detta har inneburit ett mer komplext granskningsarbete än vad som initialt kunde förutses.
Hittills har revisorerna identifierat ett flertal felaktigheter och brister av varierande karaktär, varav flera bedöms som allvarliga. Granskningsarbetet pågår fortfarande och kommer att slutföras så snart det är möjligt, med målsättningen att säkerställa en fullständig och korrekt genomgång senast i slutet av augusti.
Vi kommer att kalla till en extra årsstämma där resultatet av granskningsarbetet kommer att redovisas i sin helhet. Kallelse med dagordning och övriga handlingar kommer att skickas ut i god tid före mötet. Vår nuvarande bedömning är att den extra årsstämman kommer att hållas i slutet av september eller i början av oktober, beroende på när granskningsarbetet kan slutföras.
Slutligen vill vi passa på att önska alla medlemmar en riktigt fin sommar - hoppas vi ses på våra fina grusbanor.
Styrelsen